23/02/2018

Początek i koniec Twierdzy Przemyśl

Początek i koniec Twierdzy Przemyśl

Jakkolwiek powyższy tytuł może się wydawać nieco na wyrost i zbyt górnolotny to w rzeczywistości jest w nim ziarno prawdy. Otóż podczas mojego urlopu, brat zaproponował mi i Miśkowi wycieczkę na pierwszy i ostatni fort drugiego pierścienia twierdzy. Propozycje przyjęliśmy z odpowiednim entuzjazmem; Misiek była tym bardziej zadowolona, iż wcześniej tylko słyszała o tych fortyfikacjach.

Zwiedzanie zaczęliśmy od fortu I – „Salis Soglio”. Piotrek z właściwą sobie werwą podjął rolę przewodnika, wpierw nieco się wygłupiając, a po czasie już z odpowiednią powagą perorował nam i tłumaczył zawiłe dzieje twierdzy. Wszystkie konstrukcje są dosyć mocno nadszarpnięte i zdewastowane, niemniej zrobiły na nas wielkie wrażenie. Wszystkie budowle pomimo słabego stanu w doskonały sposób przedstawiają swoją niegdysiejsza potęgę i kunszt wykonania dawnych budowniczych. Przed wizytą na miejscu zdecydowanie warto coś poczytać o tym historycznym obiekcie lub poprosić jakiegoś entuzjastę czy przewodnika o wspólne zwiedzenie. Dzięki temu, że zostaliśmy oprowadzeni i mogliśmy posłuchać o konkretnych funkcjach i historii tego fortu zdecydowanie bardziej poczuliśmy atmosferę i nastrój miejsca.

Drugim fortem, który zwiedziliśmy był Fort XV – „Borek”. Ten był już o wiele bardziej zdewastowany i jeszcze mocniej było na nim widać ząb czasu. Ale tak jak poprzednio, dzięki odpowiedniej historii mogliśmy oczami wyobraźni zobaczyć jak dawniej funkcjonował ten obiekt. Niestety, przez to, że pora była już dosyć późna, światła było niewiele to nie napstrykałem wiele zdjęć. Ale to, co udało mi się zrobić, można zobaczyć poniżej.

_MG_0295

_MG_0284

_MG_0273

_MG_0277

_MG_0275

_MG_0278

_MG_0282

_MG_0303

_MG_0307

_MG_0310

_MG_0309

_MG_0314

Fotografie , Miejsca
Share: / / /

Jedna odpowiedź na “Początek i koniec Twierdzy Przemyśl

  1. ania% pisze:

    Wieczorne zdjęcia wyszły klimatyczne – bym nie żałowała, że się zmierzchło 🙂 Popieram zwiedzanie z wiedzą o miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *